Menu

Altifex 120 mg filmovertrukne tabletter 30 stk.

Altifex 120 mg filmovertrukne tabletter 30 stk.
126,95 kr.
Kan afsendes med det samme.
Varen kan kun købes online
  • Fri fragt ved køb over 399 kr.
Anvendelse og virkning
Fexofenadinhydrochlorid, det aktive stof i din medicin, tilhører den gruppe af lægemidler, der kaldes antihistaminer.
Altifex 120 mg tabletter anvendes hos voksne og børn over 12 år for at lindre symptomer som nysen, løbende næse og næsekløe, kløe i øjnene, tårer i øjnene og rødme, som typisk optræder i forbindelse med høfeber (allergisk rhinitis).

Kontakt lægen, hvis du får det værre, eller hvis du ikke får det bedre i løbet af 7 dage.

Dosering
tabletterne bør indtages sammen med en rigelig mængde vand (1½ dl) og før et måltid.

Voksne og børn over 12 år: Den anbefalede dosis er 1 tabl.et én gang dagligt.

Dette lægemiddel begynder at lindre dine symptomer inden for 1 time og varer i 24 timer.

Advarsler og forsigtighedsregler
Tag ikke dette lægemiddel hvis du er allergisk over for fexofenadinhydrochlorid eller et af de øvrige indholdsstoffer i Altifex.

Særlige advarsler og forsigtighedsregler
Vær ekstra forsigtig med at tage Altifex: hvis du er ældre; hvis du har nyre- eller leverproblemer; hvis du har eller nogensinde har haft en hjertesygdom, da denne type medicin kan føre til hurtig eller uregelmæssig hjerterytme.

Børn: Dette lægemiddel anbefales ikke til børn under 12 år.

Dette lægemiddel indeholder mindre end 1 mmol (23 mg) natrium pr.
filmovertrukken tabl.et, dvs.
det er i det væsentlige natriumfrit.

Brugen af anden medicin
Fortæl det altid til lægen eller apotekspersonalet, hvis du tager andre lægemidler, for nylig har taget andre lægemidler eller planlægger at tage andre lægemidler.

Hvis du tager et middel mod mavebesvær, som indeholder aluminium eller magnesium, anbefales det, at du venter ca. 2 timer fra du har taget et sådant lægemiddel, til du tager Altifex.
Midlet mod mavebesvær kan reducere den mængde af lægemiddel, der optages, og kan påvirke virkningen af Altifex.

Koncentrationen af fexofenadinhydrochlorid i blodet kan stige, hvis du tager fexofenadinhydrochlorid sammen med erythromycin, eller ketoconazol, eller sammen med en enkeltdosis af en kombination af lopinavir og ritonavir.
Det er muligt, at bivirkningerne øges.

Hvis du skal have foretaget en allergitest, skal brugen af dette lægemiddel ophøre tre dage før,testen skal foretages.

Graviditet og amning
Hvis du er gravid eller ammer, har mistanke om, at du er gravid, eller planlægger at blive gravid, skal du spørge din læge eller apotekspersonalet til råds, før du tager dette lægemiddel.

Graviditet: Hvis du er gravid, må du kun tage Altifex efter aftale med lægen.

Amning: Hvis du ammer, må du ikke tage Altifex, da fexofenadin går over i modermælken.
Tal med lægen.

Trafik og arbejdssikkerhed
Det er usandsynligt, at Altifex påvirker din evne til at køre bil, eller til at betjene maskiner.
Du skal dog være opmærksom på, om du er årvågen og klar, inden du kører bil eller udfører opgaver, som kræver din fulde koncentration.

Overdosering
Kontakt lægen, skadestuen eller apoteket, hvis du har taget mere af Altifex, end der står i denne information eller mere end lægen har foreskrevet, og du føler dig utilpas.
Tag pakningen med.
Symptomerne på overdosering kan være svimmelhed, døsighed, træthed og mundtørhed.

Bivirkninger
Læs indlægssedlen for fuldstændig liste over bivirkninger.

Kontakt omgående lægen og stop med at tage Altifex, hvis du oplever hævelse af ansigt, læber, tunge eller svælg og får problemer med at trække vejret, da dette kan være tegn på en alvorlig allergisk reaktion.

Almindelige (kan forekomme hos op til én ud af 10 patienter): Hovedpine, døsighed, svimmelhed, Kvalme.

Holdbarhed
3 år.

Opbevaring
Opbevar Altifex utilgængeligt for børn.
Brug ikke Altifex efter den udløbsdato (EXP), der står på æsken og blisterkortet.
Udløbsdatoen er den sidste dag i den nævnte måned.
Dette lægemiddel kræver ingen særlige forholdsregler vedrørende opbevaringen.
Spørg apotekspersonalet, hvordan du skal bortskaffe lægemiddelrester.
Af hensyn til miljøet må du ikke smide lægemiddelrester i afløbet, toilettet eller skraldespanden.

Læs indlægssedlen
Vi opfordrer til, at du læser indlægssedlen, som følger med produktet.

Generelt

DET ER DESVÆRRE IKKE MULIGT AT FORTRYDE KØB AF LÆGEMIDLER.


Forklaringen er, at det ikke er lovligt at gensælge et lægemiddel, der har været ude hos en forbruger.
På den måde sikres du som kunde, at du altid modtager et lægemiddel der har været opbevaret og håndteret korrekt og derfor virker efter hensigten.
Det er naturligvis muligt at reklamere over et lægemiddelkøb, i tilfælde af at produktet er defekt ved modtagelsen.

Dato
26-08-2022

Klassificering
Lægemiddel

FormTablet
Aktivt stof: 120 mg fexofenadinhydrochlorid svarende til 112 mg fexofenadin. Øvrige indholdsstoffer: Mikrokrystallinsk cellulose, croscarmellosenatrium, majsstivelse, povidon og magnesiumstearat. Tablettens filmovertræk indeholder hypromellose (E464), titandioxid (E171), macrogoler, jernoxid, gul (E172), jernoxid, rød (E172).

OBS: Der kan være små uoverensstemmelser mellem ovenstående indhold og indholdsdeklarationen på den vare, du som kunde modtager fra Matas. Dette skyldes, at vi løbende forbedrer indholdet i vores egne varer i forhold til den nyeste viden om ingrediensers betydning for miljø og sundhed.

Indhold30 stk
Enhedspris4,23 kr./stk
MærkeAltifex
KategoriAllergi
Se altAltifex Allergi
Varenummer795318
LeverandørMatas Operations A/S
Rørmosevej 1
3450 Allerød

Fri fragt : Ved køb for min. 399 kr.

Vi tilbyder følgende leveringsformer:

  • Levering til Matas-butik
  • BURD Delivery - aftenlevering til privatadresse
  • DAO - Levering til privatadresse
  • GLS - Levering til pakkeshop, privatadresse eller arbejdsplads
  • PostNord - Levering til privatadresse eller pakkeboks/post i butik
  • Instabox - Express-levering til pakkeshop eller privatadresse

Du har 30 dages fortrydelsesret, når du handler hos os.

Du kan returnere dit produkt op til senest 14 dage efter du har meddelt os, at du ønsker at fortryde dit køb.

ONLINE LIGE NU
Få skræddersyet rådgivning af vores farmakonomer til produkter lige nu.
Vores farmakonomer står klar med rådgivning.