Menu

Diclofenac Orifarm 11,6 mg/g gel 50 g

Diclofenac Orifarm 11,6 mg/g gel 50 g
59,95 kr.
Varen er udsolgt i webshop
Varen kan kun købes online
  • Fri fragt til butik ved køb over 99 kr.
Anvendelse og virkning

Diclofenac Orifarm er en gel, der indeholder diclofenac, som tilhører gruppen af non-steroide antiinflamatoriske stoffer (NSAID).
Diclofenac Orifarm dæmper betændelse og er smertestillende.
Du kan bruge Diclofenac Orifarm til behandling af lokal mild til moderat smerte i forbindelse med betændelse eller muskel- eller ledskade.

Diclofenac Orifarm er kun beregnet til brug på huden.

Hvis din læge har sagt, at du skal bruge Diclofenac Orifarm for noget andet, skal du altid følge lægens anvisning.

Kontakt lægen, hvis du får det værre, eller hvis du ikke får det bedre i løbet af 7 dage.

Dosering
Dosering
Voksne og unge over 14 år: Påfør Diclofenac Orifarm-gelen 3-4 gange om dagen.
Massér forsigtigt gelen ind i huden på det sted, hvor smerten eller betændelsen er.
Den mængde, du skal bruge, afhænger af størrelsen på det hudområde, du vil behandle.
Normalt er 2-4 g (svarende til 6-12 cm gel) nok.
16 g er største dosis pr.
dag.
Du kan opleve en let kølende virkning, når gelen gnides ind.

Efter brug: Vask hænder efter påsmøringen, medmindre formålet er at behandle hænderne.

Diclofenac Orifarm må kun bruges på huden.

Kontakt din læge, hvis dine symptomer ikke forbedres indenfor 7 dages behandling.

Brug til børn: Diclofenac Orifarm er ikke anbefalet til børn under 14 år.

Advarsler og forsigtighedsregler
Advarsler og forsigtighedsregler
Tag ikke dette lægemiddel hvis du er allergisk over for diclofenac eller et af de øvrige indholdsstoffer, hvis du er overfølsom (allergisk) over for acetylsalicylsyre eller anden smertestillende medicin (NSAID) (Spørg din læge eller apotekspersonalet hvis du er i tvivl), hvis du har eller tidligere har haft symptomer som hævelse i ansigtet eller af tungen
(angioødem), hvæsen eller vejrtrækningsbesvær (astma), nældefeber eller hududslæt (urticaria) eller løbende næse (akut rhinitis) efter at have brugt acetylsalicylsyre eller andre NSAID'er hvis du er mere end 6 måneder henne i din graviditet og/eller hvis du er yngre end 14 år.

Særlige advarsler og forsigtighedsregler
Særlige advarsler og forsigtighedsregler
Kontakt lægen, apoteket eller sygeplejersken, før du bruger Diclofenac Orifarm hvis du har nedsat nyre-, hjerte- eller leverfunktion, hvis du har et aktivt mavesår, hvis du bruger et andet NSAID, hvis du er ældre, da risikoen for bivirkninger er højere, hvis du er udsat for direkte sollys eller kunstig sol, da der er risiko for hudreaktioner.
Du bør undgå sollys eller kunstig sol under behandlingen og i to uger efter, at du er stoppet med behandlingen.

Diclofenac Orifarm må ikke bruges på beskadiget hud, f.eks. eksem, akne, infektion i huden, åbne sår eller forbrændinger.
Diclofenac Orifarm må ikke komme i kontakt med øjne eller slimhinder.
Du må ikke spise gelen.
Brug ikke mere Diclofenac Orifarm end anbefalet eller over længere tid, da risikoen for bivirkninger muligvis øges.
Hvis du efter påføring af gelen på et tidspunkt i løbet af behandlingen får udslæt, skal du stoppe behandlingen med Diclofenac Orifarm.
Diclofenac Orifarm er ikke beregnet til anvendelse sammen med tætsluttende forbindinger.
Overbelastede led kan støttes med bandager, men disse må ikke vikles så stramt, at blodcirkulationen stoppes.
Diclofenac Orifarm indeholder 50 mg propylenglycol per gram gel, som kan irritere huden og give allergiske reaktioner.


Brugen af anden medicin
Brugen af anden medicin
Fortæl altid til lægen eller på apotekspersonalet, hvis du tager andre lægemidler, for nylig har taget andre lægemidler eller planlægger at tage andre lægemidler.

Diclofenac Orifarm bruges på huden og absorberes derfor næsten ikke i blodet.
Der er derfor lille risiko for, at det interagerer med andre lægemidler.

Graviditet og amning
Graviditet og amning
Fortæl altid til lægen eller på apotekspersonalet, hvis du tager andre lægemidler, for nylig har taget andre lægemidler eller planlægger at tage andre lægemidler.
Diclofenac Orifarm bruges på huden og absorberes derfor næsten ikke i blodet.
Der er derfor lille risiko for, at det interagerer med andre lægemidler.

Trafik og arbejdssikkerhed
Trafik og arbejdssikkerhed
Diclofenac Orifarm påvirker ikke arbejdssikkerheden eller evnen til at færdes sikkert i trafikken.


Overdosering
Overdosering
Det er usandsynligt, at du kan få en overdosis ved at bruge mere Diclofenac Orifarm, end du skal, da det næsten ikke absorberes i blodet.
Hvis du ved et uheld kommer til at sluge gelen, skal du kontakte lægen eller apoteket.
Kontakt lægen, skadestuen eller apoteket, hvis du har brugt mere Diclofenac Orifarm end der står her, eller mere end lægen har foreskrevet, og du af den grund føler dig utilpas.
Tag pakningen med.
Spørg lægen, apotekspersonalet eller sygeplejersken, hvis der er noget du er i tvivl om

Bivirkninger
Bivirkniknger
Læs indlægssedlen for fuldstændig liste over bivirkninger.

Almindelige bivirkninger (kan forekomme hos op til én ud af 10 patienter):
Hududslæt, eksem, rødmen, betændelse i huden (dermatitis, herunder såkaldt kontaktdermatitis) og
kløe.

Holdbarhed
Holdbarhed
3 år.

Opbevaring
Opbevaring
Opbevar lægemidlet utilgængeligt for børn.
Brug ikke Diclofenac Orifarm efter den udløbsdato, der står på pakningen efter EXP.
Udløbsdatoen er den sidste dag i den nævnte måned.
Spørg apotekspersonalet, hvordan du skal bortskaffe lægemiddelrester.
Af hensyn til miljøet må du ikke smide lægemiddelrester i afløbet, toilettet eller skraldespanden.

Læs indlægssedlen
Vi opfordrer til, at du læser indlægssedlen, som følger med produktet.

Generelt

DET ER DESVÆRRE IKKE MULIGT AT FORTRYDE KØB AF LÆGEMIDLER.


Forklaringen er, at det ikke er lovligt at gensælge et lægemiddel, der har været ude hos en forbruger.
På den måde sikres du som kunde, at du altid modtager et lægemiddel der har været opbevaret og håndteret korrekt og derfor virker efter hensigten.
Det er naturligvis muligt at reklamere over et lægemiddelkøb, i tilfælde af at produktet er defekt ved modtagelsen.

Dato
26-08-2022

Klassificering
Lægemiddel

Aktivt stof: Diclofenacdiethylamin 11,6 mg/g svarende til diclofenacnatrium 10 mg/g.Øvrige indholdsstoffer: Carbomer, cocoylcaprylcarprat, diethylamin, isopropyl-alkohol, macrogolcetostearylether, paraffinolie, propylenglycol, renset vand.

OBS: Der kan være små uoverensstemmelser mellem ovenstående indhold og indholdsdeklarationen på den vare, du som kunde modtager fra Matas. Dette skyldes, at vi løbende forbedrer indholdet i vores egne varer i forhold til den nyeste viden om ingrediensers betydning for miljø og sundhed.

Indhold50 g
Enhedspris1.199 kr./kg
MærkeDiclofenac
KategoriSmerter
Se altDiclofenac Smerter
Varenummer795346
LeverandørMatas Operations A/S
Rørmosevej 1
3450 Allerød

Fri fragt : Ved køb for min. 399 kr.

Vi tilbyder følgende leveringsformer:

  • Levering til Matas-butik
  • BURD Delivery - aftenlevering til privatadresse
  • DAO - Levering til privatadresse
  • GLS - Levering til pakkeshop, privatadresse eller arbejdsplads
  • PostNord - Levering til privatadresse eller pakkeboks/post i butik
  • Instabox - Express-levering til pakkeshop eller privatadresse

Du har 30 dages fortrydelsesret, når du handler hos os.

Du kan returnere dit produkt op til senest 14 dage efter du har meddelt os, at du ønsker at fortryde dit køb.