1 / 1

Miss Dior Eau de Parfum

Pris: 659,95 kr.
Optjen 66 point hos Club Matas
Med dette produkt får du fri levering ·
Opdag Miss Diors nye eau de parfum – en couturedrøm. En flerfarvet komposition med en meget smuk sløjfe på flakonen.
Den nye Miss Dior eau de parfum er en farverig blomsterbuket, som en "millefiori", hvor noter af Grasse rose, pæon, iris og liljekonval vækkes til live.
Miss Dior-couturesløjfen, et ekstraordinært smykke, er broderet med et utal af farverige strejf, der er lige så livlige som blomster.
"Alle vores sanser vækkes til live af den nye Miss Dior Eau de Parfums sensuelle blomsterduft. Den hylder de fløjlsbløde og sensuelle roser – fremhævet af en frisk liljekonval og krydret pæon — omgivet af en pudderagtig iris." - Francois Demachy, parfumier hos Dior.
Den elegante, men lidt flabede Miss Dior-sløjfe, der kaldes en "poignard" eller "svalehale", er en universel signatur, der er kendt som et tegn på anerkendelse inden for couture. I dag er den genopfundet med en luksuriøs fornemmelse af exceptionel savoir-faire.
Til at omfavne flakonens hals blev der fremstillet et exceptionelt bånd e et af de mest anerkendte franske båndproducenters bevogtede værksteder, der har været kendt for deres engagement i eksklusive modeshows i årtier. Et jacquardbånd — med over 396 tråde og 12.000 sting for hver centimeter — blev udviklet efter flere måneders arbejde med traditionelle væve. En udsøgt, sirlig kreation med et væld af pastelfarvede blomster pryder sløjfernes jacquardbånd. Disse centimeter af bånd har krævet lige så megen kreativitet, tid og opmærksomhed som dem, der sætter prikken over i'et på catwalkens fineste kjoler.
FormSpray
DuftfamilieBlomster
#15773 ALCOHOL, PARFUM (FRAGRANCE), AQUA (WATER), BENZYL SALICYLATE, LINALOOL, LIMONENE, BUTYL METHOXYDIBENZOYLMETHANE, HYDROXYCITRONELLAL, GERANIOL, COUMARIN, CITRONELLOL, TRIETHYL CITRATE, BENZYL BENZOATE, PENTAERYTHRITYL TETRA-DI-T-BUTYL HYDROXYHYDROCINNAMATE, FARNESOL, CITRAL, BENZYL CINNAMATE, ANISE ALCOHOL, BENZYL ALCOHOL, TRIS(TETRAMETHYLHYDROXYPIPERIDINOL) CITRATE, EUGENOL, CI 17200 (RED 33), CI 14700 (RED 4), CI 19140 (YELLOW 5), CI 60730 (EXT. VIOLET 2)

OBS: Der kan være små uoverensstemmelser mellem ovenstående indhold og indholdsdeklarationen på den vare, du som kunde modtager fra Matas. Vi anbefaler derfor, at du altid tjekker indholdsdeklarationen på det fysiske produkt, du modtager.

Indhold30 ml
Enhedspris21.998,33 kr./l
MærkeDIOR
SerieMISS DIOR
KategoriMiss Dior
Se altDIOR Miss Dior
Se altMISS DIOR Miss Dior
Varenummer775370
EAN3348901571432
FabrikantParfums Christian Dior
33 Avenue Hoche
Paris 75008
Frankrig
Fabrikant kontakthttps://www.dior.com/en_dk/beauty/contact-parfum

Hos Matas kan du betale med alle de måder du kender. Du vælger betaling i checkout.

  • Dankort
  • MobilePay
  • Visa
  • Mastercard
  • Anyday
  • Klarna

Vores kunder siger:

  • Dejlig duft (49)
  • Holder længe (8)

Se flere anmeldelser

DIOR ADDICT

Kundeanmeldelser

4.8
Baseret på 140 anmeldelser
96% der har anmeldt anbefaler produktet
Se fordelingen af stjerner her
5126
45
37
21
11
Alle anmeldelser læses af Matas AI før publicering. Læs mere
B
Betina, 41 år
2 dVerificeret køb
30 ml
Sindsygt lækker duftSå vild med den duft, en skam den er i den lidt dyre ende
M
Majamabell, 53 år
1 u
50 ml
Åbning er god, men duft forsvinder hurtigtÅbning er god, men den blomstrende duft forsvinder hurtigt og efterlader en behagelig pudret duft af mild creme. Men oplevelsen af parfume duft er desværre hurtig væk... I hverfald på min hud.
K
Karoline, 18 år
2 uVerificeret køb
150 ml
Virkelig godGod sprøjte og dufter godt
L
lone, 66 år
2 mdrVerificeret køb
100 ml
I love it💖En virkelig skøn parfume💖 Den dufter meget feminint og eksklusivt🙏🏻💖
Viser 4 af 140