1 / 1

Day & Night Cream Sensitive Skin

Variant:50 ml
229,95 kr.
Optjen 23 point hos Club Matas
  • Kan afsendes med det samme.
  • Fri fragt til butik ved køb over 129 kr.

Forhandles kun online

Uden parfume
Rødme
Fugtgivende
Beroligende og lindrende
Sensitiv hud
Beroligende og fugtgivende creme, der med fordel kan anvendes som både dag- og natcreme til hud, der har tendens til rødme og tørre hudområder.

Cremen er sammensat af et væld af planteaktiver, der giver tør, sensibel og rødmende hud de bedste betingelser for at blive styrket og genfinde sin sunde, naturlige balance

.Centella asiatica (asiatisk vandnavle/ gotu kola), samt indianerurten agatache mexicana og et bioaktiv udvundet af humle virker beroligende, reducerer rødme og udjævner hudens tone.Lægestokroserod og niacinamid (B3-vitamin) beroligerer og giver huden en mere ensartet overflade ved at reducere pigmentskader, tendens til store porer og en bedre fugt.

Aloe vera, salvie samt et kompleks af ceramider er stærke naturlige fugtgivere og virker sammen ved både at tilføre dyb fugt til tør hud, samt styrke hudens naturlige evne til at fastholde sin egen naturlige fugt, så tør hud forbedres markant.

Ginko biloba, panthenol (B5-vitamin) og allantonin, der findes naturligt i roden fra lægeplanten kul-sukker, virker beroligende og helende samt lindrer rødme og hudirritation og fremmer hudens naturli-ge fornyelsesprocesser.

Mandelolie nærer og reparerer huden. Sheasmør vedligeholder elasticiteten i huden og beskytter imod udtørring.

Squalane udgør en naturlig bestanddel af hudens fedt og virker derved beskyttende og blødgørende.

Blæretang udglatter og blødgør og Vitamin F, som er fleurmættede essentielle fedtsyrer af den slags kroppen ikke selv kan skabe, virker som byggeklodser i hudens overfladelag og giver en mere smidig, jævn og ungdommelig hud.

Huden vedligeholdes og beskyttes imod alderstegn af stærke antioxidanter fra bl.a vitamin E samt grøn alge, der hjælper med fugt i hudens dybere lag, virker blødgørende og opstrammende.

Anvendelse
Dagligt på renset hud evt. over serum.
HudtypeSensitiv
EgenskaberReparerende, Beroligende og lindrende, Fugtgivende
SpecialbehovRødme, Ujævn hudtone
Indhold50 ml
Enhedspris4.599 kr./l
MærkeMellisa
KategoriNatcreme
Se altParfumefri Natcreme
Se altMindre kemi Natcreme
Se altVegansk Natcreme
Se altMellisa Natcreme
Varenummer798340

Hos Matas kan du betale med alle de måder du kender. Du vælger betaling i checkout.

  • Dankort
  • MobilePay
  • Visa
  • Mastercard
  • Anyday

Personlig rådgivning

Book en tid

Få personlig rådgivning, eller deltag i en af vores events.

Club Matas

Gratis hudtest

Vi anbefaler en personlig hudplejerutine indenfor 48 timer.

Club Matas

Kundeanmeldelser

4
Baseret på 1 anmeldelser
100% der har anmeldt anbefaler produktet
Se fordelingen af stjerner her
50
41
30
20
10
Alle anmeldelser læses af Matas kundeservice før publicering. Læs mere
Sorter efter
K
Karen, 46 år
4 mdr
virkelig lækker til sensitiv hudvirkelig lækker til sensitiv hud og til vinterhud. Giver fantastisk meget fugt og genopbygning. Eneste minus er at den ikke er så drøj i brug og der er for meget vand i . Kunne godt bruge en ny udvikl...
Viser 1 af 1