PEPTID ANSIGTSOLIE er til dig, der oplever tør, trist eller moden hud, som har brug for ekstra fugt, pleje og glød. Den styrker hudbarrieren, tilfører intens fugt og hjælper huden med at genfinde sin smidighed og elasticitet.
Oliens formel kombinerer innovative syntetiske lipider med nærende kamelia- og cannabisolie, der virker både blødgørende og beskyttende. Derudover indeholder den et naturligt kløestillende og beroligende kompleks, der dæmper irritation og efterlader huden behageligt afbalanceret. Peptider stimulerer hudens egen kollagenproduktion og hjælper med at styrke hudens struktur, så den fremstår fastere og mere ensartet. De mindsker synligheden af fine linjer og understøtter hudens evne til at reparere sig selv.
Ceramider er en naturlig del af hudens beskyttende barriere og hjælper med at forhindre fugttab. De genskaber hudens balance, gør den mere modstandsdygtig over for udtørring og beskytter mod miljømæssige påvirkninger.
Resveratrol og wakame-alger tilfører kraftige antioxidanter, der beskytter huden mod frie radikaler og ydre stressfaktorer, samtidig med at de giver en sund, naturlig glød.
Inspiration
Video anmeldelse
Eksperten anbefaler
Hvilket serum passer til dig?
Skal dit serum være parfumefri?
Prøv Hudplejeguiden og få en skræddersyet hudplejerutine
Matas Live
Spørg Pudderdåserne: Alt om hudpleje
Stories artikel
Vil du have glansfuldt hår? Så læs med her
Personlig rådgivning
Book en tid
Få personlig rådgivning, eller deltag i en af vores events.
Club Matas
Gratis hudtest
Vi anbefaler en personlig hudplejerutine indenfor 48 timer.
Club Matas
Kundeanmeldelser
3.1
Baseret på 10 anmeldelser
30% der har anmeldt anbefaler produktet
Se fordelingen af stjerner her
52
40
35
23
10
Alle anmeldelser læses af Matas AI før publicering. Læs mere
C
Camilla, 49 år
3 dVerificeret køb
Fantastisk produktEr helt vild med dette produkt. Føles fantastisk på huden og giver en smuk glød! Varm flasken mellem dine håndflader inden brug, stå er det nemt at få ud af beholderen.
Var dette en hjælp?
A
anne-marie, 63 år
4 dVerificeret køb
Godt produkt men HELT umulig emballageElsker Pudderdåsernes produkter og indholdet er som altid rigtig godt, så det er helt ubegribeligt man har valgt at komme det i en emballage hvor man skal kæmpe såå hårdt for at trykke det ud. Jeg kom...
Var dette en hjælp?
M
mette, 59 år
1 uVerificeret køb
Det er ikke en olieProduktet virker dejligt på en moden hud, men emballagen er virkelig dum, man kan næsten ikke få det ud, da det er ret tykt
Var dette en hjælp?
T
Tine, 66 år
2 uVerificeret køb
Ansigtsolie fra PudderdåserneProduktet er ok, men emballagen er forfærdelig. Man kan ikke trykke olien, som mere virker som en creme, ud af tuben.