1 / 1
  • Vil du se videoen?
    Så har vi brug for at du accepterer funktionelle cookies
VÆR OPMÆRKSOM PÅ AT DETTE PRODUKT HAR ET SIKKERHEDSDATABLAD. Læs altid og følg altid oplysningerne på produktets etiket. - se sikkerhedsblad her
Farve:65 Smoke Grey
104,95 kr.
Optjen 11 point hos Club Matas
Fri levering til butik på køb over 129 kr. ·
Dylon tekstilfarve 65 Smoke Grey - Den nemme måde at tilføje farve til både dit hjem og dit tøj. Med farven 65 Smoke Grey får du en smuk grå tekstilfarve, som farver både dine tøjstykker og også tekstilindretningselementer. Tekstilfarven er udviklet med en alt-i-en formel, så du let kan få kvalitetsfulde, langvarige og intense farveeffekter derhjemme.

Der er masser af grå nuancer, men så er der 65 Smoke Grey. Få den fantastiske og subtilt sofistikerede grå nuance ind i din garderobe eller hjem. Kombiner farven med sorte eller røde toner og få en uimodståelig kombination.

Farvekapslen er helt sikker at bruge i vaskemaskinen, så du behøver ikke bekymre dig, når du bruger tekstilfarven i din vaskemaskine. Farvekapslen farver op til 600 gram stof med fuld farveeffekt, hvor tekstilfarven kan bruges på bomuld, linned og viskose materialer. Hvis du blander dine tekstiler med syntetiske materialer, vil du få en lysere farvenuance (de syntetiske materialer vil ikke blive farvet).

Produktfordele:
- Nem at bruge og helt sikker at bruge i vaskemaskinen.
- Alt-i-en formel, så du let kan få kvalitetsfulde, langvarige og intense farveeffekter.
- Genopliv eller ændre farven på dine tøjstykker eller tekstilindretningselementer.

Læs indlægssedlen for mere detaljerede instruktioner. Med en pakke farver du 600 gram tekstiler med fuld farveeffekt, eller op til 1,8 kg tekstiler til en lysere farvenuance.
1. Læg nyvasket og vådt stof, som ikke er foldet sammen, i vaskemasinens tromle.
OBS: Start altid med rene tekstiler (vask grundigt, selv hvis stoffet er nyt, for at fjerne pletter eller eventuel finish, som ikke kan ses). Se vejledning vedr. større mængder og mere end en kapsel.
2. Fjern sleeve fra kapsel. Tag låget af farvekapslens top, og stil kapslen lodret i tromlen ovenpå stoffet.
3. Kør en hel bomuldsvask på 40°C (OBS: anvend ikke forvask, anvend ikke vandbesparende programmer som Økonomi eller halv maskine). Temperatur skal være 40°C.
4. Når vasken er færdig, fjernes den tomme kapsel fra maskinen. Tilsæt vaskepulver, og kør samme program igen.
5. Fjern tekstiler, tilsæt vaskemiddel igen, og kør en tom maskine for at fjerne eventuelle rester af farve (på 40°C eller 60°C).
6. Tør det farvede stof naturligt væk fra direkte varme. Brug ikke tørretumbler eller radiator.
Fare
Forårsager hudirritation.
Forårsager alvorlig øjenskade.

Sikkerhedsadvarsler

Fare: Indeholder dinatriummetasilicat. Forårsager hudirritation. Forårsager alvorlig øjenskade. Hvis der er brug for lægehjælp, medbring da beholderen eller etiketten. Opbevares utilgængeligt for børn. Bær beskyttelseshandsker/øjenbeskyttelse. VED KONTAKT MED ØJNENE: Skyl forsigtigt med vand i flere minutter. Fjern eventuelle kontaktlinser hvis dette kan gøres let. Fortsæt skylning. Ring omgående til GIFTINFORMATION eller en læge. VED KONTAKT MED HUDEN: vask med rigeligt sæbe og vand.
Indhold350 g
Enhedspris299,86 kr./kg
MærkeDylon
KategoriTekstilpleje
Se altGrøn Tekstilpleje
Se altDylon Tekstilpleje
Varenummer763108
EAN7332531092326

Hos Matas kan du betale med alle de måder du kender. Du vælger betaling i checkout.

  • Dankort
  • MobilePay
  • Visa
  • Mastercard
  • Anyday

Vores kunder siger:

  • Nem at bruge (13)
  • God farve (13)

Se flere anmeldelser

Kundeanmeldelser

4.3
Baseret på 1059 anmeldelser
85% der har anmeldt anbefaler produktet
Se fordelingen af stjerner her
5737
4120
384
229
189
Alle anmeldelser læses af Matas kundeservice før publicering. Læs mere
Sorter efter
I
Irene, 70 år
5 dVerificeret køb
11 Espresso Brown
Fin farveIdé til mange ting at farve selv
P
Pernille, 28 år
1 u
11 Espresso Brown
Smuk farveJeg har farvet 2 hvide bomulds kjoler og de blev så så flotte. De fik den helt perfekte brune farve. De er gennemfarvet og er ens i farven. Processen var nem og jeg kunne godt finde på at gøre det igen med andre ting 🤎
A
Anne, 57 år
1 uVerificeret køb
08 Navy Blue
Meget tilfreds ...Har brugt det flere gange på forskelligt tøj.og er meget tilfreds med produktet. Dækker/farver fint og er samtidigt let og hurtigt at anvende.
G
gitte, 61 år
2 uVerificeret køb
08 Navy Blue
nem at bruge, god virkningJeg skulle farve en grå kjole om til blå. Det gik som en leg. Er super tilfreds med resultatet
Viser 4 af 1059