1 / 1

Replica Afternoon Delight Eau de Toilette

Pris: 619,95 kr.
Optjen 62 point hos Club Matas
Med dette produkt får du fri levering ·
Afternoon Delight indfanger et øjeblik af selvforkælelse og transporterer dig til en parisisk café, hvor den opløftende duft af varme madeleinekager fylder luften. En sød, men let gourmandduft med ravnoter, hvis delikate aroma vækker følelsen af glædelig eskapisme.

I hjertet af duften findes en madeleine-akkord, der straks fremkalder Afternoon Delights følelse af komfort, mens den skaber et øjeblik af mig-tid, hvor hverdagens travlhed synes at forsvinde. Dette smelter sammen med cremede og træagtige noter af sandeltræ, mens den forførende duft af madagaskisk vaniljestang bliver hængende i baggrunden. Disse noter indfanger alle mindet om et omfavnende øjeblik af nydelse.

For at komponere Afternoon Delight fandt mesterparfumøren Carlos Benaïm inspiration i den fortryllende følelse, som den berømte franske forfatter Marcel Proust udødeliggjorde i sin roman På sporet af den tabte tid (1913). I bogen smager fortælleren på en madeleine dyppet i te, hvilket øjeblikkeligt bringer ham tilbage til barndommens minder. Madeleinen er siden blevet et symbol på at tage et øjeblik til at stoppe op og genkalde sig erindringen om en flygtig nydelse.

Afternoon Delight er en duft, der indfanger dette vidunderlige øjeblik i en nøje udformet kunstnerisk duftkreation.
FormSpray
DuftfamilieAmber

Inspiration

Stories artikel

Top 10 dufte til kvinder

Personlig rådgivning

Book en tid

Få personlig rådgivning, eller deltag i en af vores events.

Club Matas

Kundeanmeldelser

Vær den første til at anmelde dette produkt
Alle anmeldelser læses af Matas AI før publicering. Læs mere