M.COSMETICS Professional Powder Sponge er en fløjsblød svamp, der anvendes tør, som er ideel til et naturligt og let makeup look. Svampens bløde mikrofiber overflade og rundede kanter er ideel til påføring af løs pudder, og sikrer et kontrolleret og jævnt resultat.
Ved brug af svampens flade side, sikrer du et præcist og jævnt lag pudder, lige hvor du ønsker. Brug med fordel også den flade side til at markere under kindbenene, øjnene og næsen, for at fremhæve ansigtskonturerne.
Det yderste lag er et fløjsblødt materiale, som er lavet af små mikrofibre, der holder på produktet uden at absorbere det. Det inderste lag er en traditionel latexfri svamp, som sikrer en jævn påføring af pudderen.
For at vedligeholde svampen og undgå ophobning af bakterier og snavs, bør du vaske den regelmæssigt. Til at rense svampen anbefaler vi vand og sæbe. Sørg for at overskydende vand bliver klemt ud, og læg herefter svampen til tørre.
Denne svamps inderste lag er lavet af polyurethane hydrophillic skum, der er latexfri. Svampens yderste lag af mikrofriber hår er lavet af polyamide fibre (nylon).
Fri fragt: Ved køb for min. 499 kr. Vi tilbyder følgende leveringsformer:
Levering til butik
Privatadresse/arbejdsplads/pakkeshop
Privatadresse
Privatadresse/pakkeshop
Privatadresse/pakkeshop
Privatadresse/pakkeshop
Du har 30 dages fortrydelsesret, når du handler hos os.
Du kan returnere dit produkt op til senest 14 dage efter du har meddelt os, at du ønsker at fortryde dit køb.
Hos Matas kan du betale med alle de måder du kender. Du vælger betaling i checkout.
Dankort
MobilePay
Visa
Mastercard
Anyday
Brug for hjælp?
Få rådgivning af vores eksperter til produkter lige nu.
Har du spørgsmål til produkter? Spørg en materialist, farmakonom eller frisør her.
Book en tid
Få personlig rådgivning, eller deltag i en af vores events.
Pudder, Bronzer og lidt farve på brynene. Det er alt hvad du behøver, hvis du ønsker en naturlig og fin hverdagsmakeup. Ønsker du en mere avanceret makeup, kan du også bruge Bronzer Brush til blush og Lash & Brow brush til eyeliner. Det er kun fantasien der sætter grænser.
Professional Powder Sponge Fløjsblød svamp der anvendes tør. Den er ideel til et naturligt og let makeup look, og er samtidig også super god til at påføre løs pudder med.
Professional Bronzer Brush Luftig pensel med en rundet spids. Den er ideel til påføring og opbygning af bronzer og solskinspudder.
Professional Lash & Brow Brush Lash & Brow Brush er en dobbeltsidet pensel. Perfekt til både vipper og bryn, samtidig med at den skå pensel også er iddel til at påføre øjenskygge eller eyeliner, helt tæt på vippekanten.