Spar 20%Køb for 300,-
1 / 1
  • 360 product preview
  • Vil du se videoen?
    Så har vi brug for at du accepterer funktionelle cookies
Spar 20%Køb for 300,-

Rensescrub

2-i-1 rens med lavasten. Giver glat hud og skøn glød.

Variant:125 ml

20% på Ecooking ved køb for min. 300,-

Se hele tilbuddet
Udsolgt online
Vegansk
Uden parfume
Giver glød
Sensitiv hud
Tør hud
Rensescrub er en mild og effektiv 2 i 1-rens, som er baseret på naturlige og økologiske råvarer. Den kombinerer rens og eksfoliering. Det vil sige, at den renser i dybden, samtidig med at den blidt fjerner døde hudceller, så din hud bliver ren, glat og blød i et snuptag.

Den daglige rens er det vigtigste trin i din hudplejerutine, når du skal holde din hud sund og smuk. For at dine plejeprodukter skal virke optimalt, er det afgørende, at du bruger dem på ren hud og ikke mindst på hud, der er fri for døde hudceller. Døde hudceller gør huden trist og grå, og de ‘suger’ alle de gode ingredienser i dine plejeprodukter, så de ikke virker, som de skal.

Med Rensescrub sikrer du, at din hud bliver ren og fri for døde hudceller i en og samme omgang. Ud over at din hud bliver ren, glat og blød, sætter den milde eksfoliering også gang i blodcirkulationen. Det øger din huds egen genopbygning og giver samtidig en skøn glød.

Det er indholdet af naturlige lavasten, der i Rensescrub giver den eksfolierende effekt, men mængden er nøje afstemt til, at du kan bruge den hver dag, både morgen og aften.

Rensescrub kan bruges af alle hudtyper.

Rensescrub indeholder bl.a.:

  • Økologisk mandelolie, som giver intens fugt og pleje og holder din hud glat og blød.

  • Økologisk aloe vera, som beroliger, fugter, regenererer og blødgør huden.

  • Pumice (pimpsten), en bjergart, der dannes ved vulkanudbrud. Det fine granulat af naturlige lavasten eksfolierer din hud.

  • Glycolsyre, naturligt AHA fremstillet af sukkerrør. Denne syre renser huden i dybden.

  • Charcoal Powder, er et aktivt kulgranulat udvundet fra kokosnøddeskaller. Skallerne knuses, sigtes og granulatet aktiveres derefter ved dampaktivering.

  • Olivine extract, rig på magnesium som er med til at stimulere cellernes metaboliske aktivitet. Hjælper på kedelig og træt hud.



Parfumefri, AllergyCertified, dermatologisk testet og vegansk.
HudtypeNormal, Kombineret, Tør, Sensitiv, Fedtet
EgenskaberGiver glød
SpecialbehovPorer

Vores kunder siger:

  • Effektiv (35)
  • Nem at bruge (9)
  • God til sart hud (6)

Se flere anmeldelser

Ecooking

Inspiration

Video anmeldelse

Eksperten anbefaler

Prøv Hudplejeguiden og få en skræddersyet hudplejerutine

Matas Live

Get unready with Zita: Fugtgivende rutine til natten

Matas Live

Pigmentforandringer efter sommeren? Sådan mindsker du synligheden af dem

Matas Live

Find din hudtype - og den hudpleje, der matcher

Personlig rådgivning

Book en tid

Få personlig rådgivning, eller deltag i en af vores events.

Club Matas

Gratis hudtest

Vi anbefaler en personlig hudplejerutine indenfor 48 timer.

Club Matas

Kundeanmeldelser

4.6
Baseret på 118 anmeldelser
94% der har anmeldt anbefaler produktet
Se fordelingen af stjerner her
594
412
37
22
13
Alle anmeldelser læses af Matas AI før publicering. Læs mere
S
Suzette, 58 år
1 mdVerificeret køb
Godt køb!Hvis du som jeg ind i mellem oplevet at huden bliver lidt kedelig og trænger til en opfriskning, så er dette produkt rigtig godt. Det virker godt til min sensitive hud og huden føles altid mere lækker...
J
Jette, 65 år
3 mdrVerificeret køb
AnsigtsscrubBruger den dagligt - nemt og effektivt
K
karin, 75 år
4 mdrVerificeret køb
RensescrubEckooking rensescrub er et must for mig som supplement til anden rens. Man føler virkelig den går i dybden og efterlader huden ren og dejlig.
L
Livia, 44 år
4 mdrVerificeret køb
God kvalitetJeg bruger produktet hver dag, og kan mærke at det gøre en forskel for min hud.
Viser 4 af 118