
1 / 1
Clarifying Lotion Skin Type 2
Eksfolierende lotion til tør/kombineret hud, der giver glød.
Variant:400 ml
Optjen 37 point hos Club Matas
Fri levering på køb over 499 kr. ·
Uden parfume
Fugtgivende
Giver glød
Eksfolierende
Sensitiv hud
Clinique Clarifying Lotion 2 Dry to Combination Skin
Clinique Clarifying Lotion 2 er en eksfolierende, flydende lotion, perfekt til tør og kombineret hud. Som trin 2 i Cliniques 3-trins hudplejesystem, anvendes den efter rens og giver en blid peeling, der fjerner snavs, forurening og døde hudceller. Dette stimulerer hudens cellefornyelse, hvilket resulterer i en blødere, glattere hud med en mere klar udstråling. Clarifying Lotion 2 hjælper med at fjerne tørre, døde hudceller og forbereder huden til at absorbere fugtgivende produkter mere effektivt.
Clarifying Lotion 2 forbereder også huden optimalt til efterfølgende hudpleje, så den bedre kan optage fugt og andre virksomme ingredienser. Resultatet er en maksimal effekt af dine anvendte produkter. Kliniske tests* viser forbedringer i hudens glathed, udstråling og porernes synlighed efter blot én anvendelse. *Klinisk test på 20 kvinder efter brug af produktet én gang.
Velegnet til tør og kombineret hud, hjælper denne flydende lotion med at eksfoliere, klargøre og forbedre hudens evne til at optage fugt. Den anvendes efter rens ved at påføres med en vatrondel på ansigt og hals. Resultatet er en blødere, glattere hud med en mere klar udstråling og mindre synlige porer. Formlen er allergitestet og udviklet med 100% dermatologisk guidede løsninger for optimal sikkerhed og effektivitet.
| Hudtype | Normal, Tør, Sensitiv |
| Egenskaber | Fugtgivende, Giver glød, Eksfolierende |
Clinique
Eksperten guider

Det er vigtigt med en god renserutine. Start med at bruge rensesæben, der forbereder huden på eksfoliering. Benyt derefter den eksfolierende lotion, der blidt fjerner døde hudceller og giver en blødere og mere strålende hud. Afslut med den fugtgivende lotion, som styrker hudens beskyttende barriere.
Liquid Facial Soap Mild
Rensesæbe, der renser huden og blødgør døde hudceller.
Clarifying Lotion Skin Type 2
En eksfolierende lotion, der giver klarere og glattere hud. Fjerner snavs, forurening og døde hudceller efter rens, stimulerer cellefornyelsen og forbereder huden, så den bedre kan absorbere efterfølgende fugtpleje.
Dramatically Different Moisturizing Lotion+
Fugtgivende lotion, der styrker hudens beskyttende barriere.
Pris: 734,85 kr.
Optjen 74 point at handle for
Inspiration
Personlig rådgivning
Kundeanmeldelser
J
Jean, 75 år1 mdVerificeret køb
400 ml
Som altid godBruger den hver dag
E
Emilie, 64 år1 mdVerificeret køb
200 ml
Super godSuper god har brugt den i mange år den gør sit arbejde
A
Anne, 66 år1 mdVerificeret køb
200 ml
Lækker skintonic perfekt efter afrensningDejlig og frisk
L
Leonora, 36 år2 mdrVerificeret køb
200 ml
Udemærket med overflødigt produktFin tonic, men tonics er generelt et overflødigt produkt. Til den pris ville jeg anbefale andre at droppe tonic i deres rutine og bruge pengene på en god rens og creme.
Viser 4 af 206








