Eau de Parfum

2561 produkter
Viktor & Rolf Flowerbomb Nectar Eau de Parfum 90 ml
90 ml
Viktor & RolfFlowerbomb Nectar Eau de Parfum
Pris: 1.349 kr.
INITIO Parfums Privés Mystic Experience 90 ml
90 ml
INITIO Parfums PrivésMystic Experience
Pris: 2.049 kr.
Mancera Gold  Prestigium Eau de Parfum 120 ml
120 ml
ManceraGold Prestigium Eau de Parfum
Pris: 1.379 kr.
Aerin Joyful Bloom Eau de Parfum 100 ml
AerinJoyful Bloom Eau de Parfum
Pris: 2.095 kr.
Kilian Woman In Gold Eau de Parfum 100 ml, Refill
KilianWoman In Gold Eau de Parfum
Pris: 2.490 kr.
BORNTOSTANDOUT Purple Stain Extrait Extrême
BORNTOSTANDOUTPurple Stain Extrait Extrême
Pris: 2.119 kr.
Prada Infusion Rose Eau de Parfum 100 ml
100 ml
PradaInfusion Rose Eau de Parfum
Pris: 1.339 kr.
FURLA Mistica EdP 30 ml
FURLAMistica EdP
Pris: 389,95 kr.
GOLDFIELD & BANKS Wood Infusion Eau de Parfum 100 ml
GOLDFIELD & BANKSWood Infusion Eau de Parfum
Pris: 1.349 kr.
Sabrina Carpenter Caramel Dream Eau de Parfum Bite Sized 10 ml
10 ml
Sabrina CarpenterCaramel Dream Eau de Parfum Bite Sized
Pris: 164,95 kr.
L'Atelier Parfum White Mirage Eau de Parfum 15 ml
L'Atelier ParfumWhite Mirage Eau de Parfum
Pris: 319,95 kr.
L'Atelier Parfum Coup de Foudre Eau de Parfum 50 ml
Kun online
L'Atelier ParfumCoup de Foudre Eau de Parfum
Bedømt 5.0 ud af 5 stjerner, 1 anmeldelser
Pris: 684,95 kr.
NISHANE Safran Colognisé Extrait de Parfum 100 ml
100 ml
NISHANESafran Colognisé Extrait de Parfum
Pris: 1.149 kr.
Montale White Musk Eau de Parfum 100 ml
100 ml
MontaleWhite Musk Eau de Parfum
Pris: 869,95 kr.
CRA-YON Caramel Day Eau de Parfum 100 ml
CRA-YONCaramel Day Eau de Parfum
Pris: 949,95 kr.
GOLDFIELD & BANKS Southern Bloom Eau de Parfum 10 ml
GOLDFIELD & BANKSSouthern Bloom Eau de Parfum
Pris: 264,95 kr.
Prada Infusion de Fleur d'Oranger Eau de Parfum 100 ml
100 ml
PradaPrada Infusion de Fleur d'Oranger Eau de Parfum
Pris: 1.339 kr.
Prada Luna Rossa Carbon Eau de Toilette 150 ml, Refill
150 ml, Refill
PradaPrada Luna Rossa Carbon Eau de Toilette
Pris: 1.219 kr.
INITIO Parfums Privés Power Self Eau de Parfum 90 ml
90 ml
INITIO Parfums PrivésPower Self Eau de Parfum
Pris: 2.119 kr.
MEMO PARIS Sherwood Eau de Parfum 75 ml
75 ml
MEMO PARISSherwood Eau de Parfum
Pris: 1.989 kr.
Oscar de la Renta Alibi Sensuelle Eau de Parfum 50 ml
Få en gaveKøb 1
Oscar de la RentaAlibi Sensuelle Eau de Parfum
Bedømt 3.5 ud af 5 stjerner, 2 anmeldelser
Pris: 549,95 kr.
Floris of London Jermyn Street Eau de Parfum 10 ml
10 ml
Floris of LondonJermyn Street Eau de Parfum
Pris: 314,95 kr.
Mancera Ombre Tonka Eau de Parfum 120 ml
120 ml
ManceraOmbre Tonka Eau de Parfum
Pris: 1.249 kr.
Parfums De Marly Safanad Eau de Parfum 75 ml
Kun online
75 ml
Parfums De MarlySafanad Eau de Parfum
Pris: 2.119 kr.
Floris of London 71/72 Eau de Parfum 100 ml
100 ml
Floris of London71/72 Eau de Parfum
Pris: 1.799 kr.
MIZENSIR Sweet Parline Eau de Parfum 100 ml
Nyhed
100 ml
MIZENSIRSweet Parline Eau de Parfum
Pris: 1.579 kr.
Molton Brown Tea Ceremony Eau de Parfum 100 ml
Molton BrownTea Ceremony Eau de Parfum
Pris: 1.199 kr.
Dolce & Gabbana Pour Femme Eau de Parfum 100 ml
Få en gaveKøb 1
Kun online
100 ml
Dolce & GabbanaPour Femme Eau de Parfum
Pris: 1.219 kr.
CHANEL Eau De Parfum Spray 100 ml
100 ml
CHANELN°19 POUDRÉEau De Parfum Spray
Pris: 1.459 kr.
GOLDFIELD & BANKS Purple Suede Eau de Parfum 100 ml
GOLDFIELD & BANKSPurple Suede Eau de Parfum
Pris: 1.779 kr.
GANT Bloom Bay Eau de Parfum 50 ml
GANTBloom Bay Eau de Parfum
Pris: 589,95 kr.
MIZENSIR Bois Iridescent Eau de Parfum 100 ml
Nyhed
100 ml
MIZENSIRBois Iridescent Eau de Parfum
Pris: 1.579 kr.
DKNY Cashmere & Tiare Flower Eau de Parfum 100 ml
100 ml
DKNYCashmere & Tiare Flower Eau de Parfum
Pris: 1.199 kr.
Gisada Luxury Collection Oud Eau de Parfum 100 ml
100 ml
GisadaLuxury Collection Oud Eau de Parfum
Pris: 1.859 kr.
GOLDFIELD & BANKS Rose Magnitude 100 ml
100 ml
GOLDFIELD & BANKSRose Magnitude
Pris: 1.779 kr.
MIZENSIR For Your Love Eau de Parfum 100 ml
Nyhed
100 ml
MIZENSIRFor Your Love Eau de Parfum
Pris: 1.579 kr.
Shiseido Ginza Intense Eau de Parfum 50 ml
ShiseidoGinza Intense Eau de Parfum
Bedømt 4.8 ud af 5 stjerner, 16 anmeldelser
Pris: 879,95 kr.
Aerin Mediterranean Honeysuckle Soleil Eau De Parfum 50 ml
50 ml
AerinMediterranean Honeysuckle Soleil Eau De Parfum
Pris: 1.109 kr.
Balmain Ivoire Eau de parfum 50 ml
BalmainIvoire Eau de parfum
Pris: 1.349 kr.
Ariana Grande Sweet Like Candy Eau de Parfum Rollerball 7,5 ml
Spar 42 kr.
Nyhed
7,5 ml
Ariana GrandeSweet Like Candy Eau de Parfum Rollerball
Pris: 127,95 kr.
Original pris:169,95 kr.
Clean Sugar-Coated Eau de Parfum 30 ml
CleanSugar-Coated Eau de Parfum
Bedømt 5.0 ud af 5 stjerner, 2 anmeldelser
Pris: 409,95 kr.
Van Cleef & Arpels Moonlight Pathouli Eau de Parfum 75 ml
75 ml
Van Cleef & ArpelsMoonlight Pathouli Eau de Parfum
Pris: 1.449 kr.
Chloé Nomade Jardin d'Égypte Eau de Parfum 50 ml
ChloéNomade Jardin d'Égypte Eau de Parfum
Bedømt 5.0 ud af 5 stjerner, 2 anmeldelser
Pris: 944,95 kr.
ÉTAT LIBRE D'ORANGE Exit The King Eau de Parfum 50 ml
ÉTAT LIBRE D'ORANGEExit The King Eau de Parfum
Pris: 749,95 kr.
Nomenclature Minted Eau de Parfum 75 ml
75 ml
NomenclatureMinted Eau de Parfum
Pris: 1.289 kr.
NISHANE Ani X 50 ml
50 ml
NISHANEAni X
Pris: 1.829 kr.
NISHANE Hundred Silent Ways X 50 ml
50 ml
NISHANEHundred Silent Ways X
Pris: 1.829 kr.
MEMO PARIS Argentina Eau de Parfum 75 ml
75 ml
MEMO PARISArgentina Eau de Parfum
Pris: 1.989 kr.
ÉTAT LIBRE D'ORANGE Remarkable People Eau de Parfum 50 ml
ÉTAT LIBRE D'ORANGERemarkable People Eau de Parfum
Pris: 749,95 kr.
A.N Other WD/2018 Eau de Parfum 100 ml
A.N OtherWD/2018 Eau de Parfum
Pris: 1.259 kr.
NISHANE Nanshe Extrait de Parfum 100 ml
NISHANENanshe Extrait de Parfum
Pris: 2.419 kr.
DKNY Be Delicious Café Vanilla Latte Eau de parfum 50 ml
50 ml
DKNYBe Delicious Café Vanilla Latte Eau de parfum
Bedømt 5.0 ud af 5 stjerner, 1 anmeldelser
Pris: 509,95 kr.
Balmain Sel D’Ambre Eau de parfum 150 ml
BalmainSel D’Ambre Eau de parfum
Pris: 2.749 kr.
Carolina Herrera 212 Vip Rose Eau de Parfum 50 ml
Kun online
Carolina Herrera212 Vip Rose Eau de Parfum
Bedømt 4.9 ud af 5 stjerner, 10 anmeldelser
Pris: 809,95 kr.
A.N Other OR/2018 Eau de Parfum 50 ml
A.N OtherOR/2018 Eau de Parfum
Pris: 994,95 kr.
BORNTOSTANDOUT Mad Honey(X-Rated) Eau de Parfum 50 ml
50 ml
BORNTOSTANDOUTMad Honey(X-Rated) Eau de Parfum
Pris: 1.449 kr.
INITIO Parfums Privés Magnetic Blend 7 90 ml
90 ml
INITIO Parfums PrivésMagnetic Blend 7
Bedømt 5.0 ud af 5 stjerner, 1 anmeldelser
Pris: 1.639 kr.
Clean Reserve Caramel Swirl Eau de Parfum 50 ml
Nyhed
CleanReserve Caramel Swirl Eau de Parfum
Pris: 599,95 kr.
Nomenclature Neo Rose Eau de Parfum 75 ml
75 ml
NomenclatureNeo Rose Eau de Parfum
Pris: 1.289 kr.
MIZENSIR Perfect Oud Eau de Parfum 100 ml
Nyhed
100 ml
MIZENSIRPerfect Oud Eau de Parfum
Pris: 1.579 kr.
MIZENSIR Anticonformiste Eau de Parfum 100 ml
Nyhed
100 ml
MIZENSIRAnticonformiste Eau de Parfum
Pris: 1.579 kr.
GUERLAIN Absolus Allegoria Florabloom Eau de Parfum 125 ml
GUERLAINAbsolus Allegoria Florabloom Eau de Parfum
Pris: 1.539 kr.
Aerin Mediterranean Honeysuckle Eau de Parfum 7 ml
AerinMediterranean Honeysuckle Eau de Parfum
Pris: 309,95 kr.
Sabrina Carpenter Lemon Pie Eau de Parfum Bite Sized 10 ml
10 ml
Sabrina CarpenterLemon Pie Eau de Parfum Bite Sized
Pris: 164,95 kr.
Elie Saab Girl Of Now Shine Eau de Parfum 50 ml
Kun online
50 ml
Elie SaabGirl Of Now Shine Eau de Parfum
Pris: 749,95 kr.
XERJOFF Bouquet Ideale Eau de Parfum 30 ml
XERJOFFBouquet Ideale Eau de Parfum
Pris: 820 kr.
Karl Lagerfeld Ikonik Man Eau de Parfum 100 ml
Karl LagerfeldIkonik Man Eau de Parfum
Pris: 629,95 kr.
Oscar de la Renta Bella Tropicale Eau de Parfum 100 ml
Få en gaveKøb 1
100 ml
Oscar de la RentaBella Tropicale Eau de Parfum
Pris: 694,95 kr.
Versace Atelier Santal Boisé Eau de Parfum 100 ml
Få en gaveKøb 1
100 ml
VersaceAtelier Santal Boisé Eau de Parfum
Pris: 2.299 kr.
Estée Lauder Beautiful Eau de Parfum 30 ml
30 ml
Estée LauderBeautiful Eau de Parfum
Bedømt 4.8 ud af 5 stjerner, 44 anmeldelser
Pris: 674,95 kr.
Jo Malone London Cypress & Grapevine Cologne Intense All Over Body Spray 125 ml
125 ml
Jo Malone LondonCypress & Grapevine Cologne Intense All Over Body Spray
Pris: 434,95 kr.
Ferragamo Signorina Eleganza Eau de Parfum 50 ml
FerragamoSignorina Eleganza Eau de Parfum
Pris: 739,95 kr.
Davidoff Cool Elixir Woman Parfum Intense 100 ml
DavidoffCool Elixir Woman Parfum Intense
Pris: 909,95 kr.
Ariana Grande God is a Woman Eau de Parfum 50 ml
Spar 117 kr.
Ariana GrandeGod is a Woman Eau de Parfum
Bedømt 4.6 ud af 5 stjerner, 28 anmeldelser
Pris: 352,95 kr.
Original pris:469,95 kr.
Moncler Collection La Cordee Eau de Parfum 100 ml
100 ml
MonclerCollection La Cordee Eau de Parfum
Pris: 1.469 kr.
Molton Brown Rose Dunes Eau De Parfum 100 ml
100 ml
Molton BrownRose Dunes Eau De Parfum
Pris: 1.209 kr.
CRA-YON Continental Eau de Parfum 50 ml
CRA-YONContinental Eau de Parfum
Pris: 649,95 kr.
CRA-YON The Fougère Affair Eau de Parfum 10 ml
CRA-YONThe Fougère Affair Eau de Parfum
Pris: 269,95 kr.
Atkinsons Oud Save The Queen Eau de Parfum 100 ml
100 ml
AtkinsonsOud Save The Queen Eau de Parfum
Bedømt 5.0 ud af 5 stjerner, 1 anmeldelser
Pris: 1.749 kr.
Dolce & Gabbana Dolce Blue Jasmine Eau de Parfum 50 ml
Få en gaveKøb 1
Dolce & GabbanaDolce Blue Jasmine Eau de Parfum
Bedømt 5.0 ud af 5 stjerner, 4 anmeldelser
Pris: 749,95 kr.
CRA-YON Ami Amie Eau de Parfum 50 ml
CRA-YONAmi Amie Eau de Parfum
Pris: 649,95 kr.
Atkinsons Midnight Scented Dream Parfum Intense 100 ml
100 ml
AtkinsonsMidnight Scented Dream Parfum Intense
Pris: 1.969 kr.
Balmain Vent Vert Eau de parfum 50 ml
BalmainVent Vert Eau de parfum
Pris: 1.349 kr.
Moncler Collection Haute Montagne Eau de Parfum 200 ml
MonclerCollection Haute Montagne Eau de Parfum
Bedømt 5.0 ud af 5 stjerner, 1 anmeldelser
Pris: 2.129 kr.
Van Cleef & Arpels Orchid Leather Eau de Parfum 75 ml
75 ml
Van Cleef & ArpelsOrchid Leather Eau de Parfum
Pris: 1.449 kr.
Ferragamo Amo Per Lei Eau de Parfum 100 ml
FerragamoAmo Per Lei Eau de Parfum
Pris: 914,95 kr.
Rabanne Fame Feline Collector 80 ml
80 ml
RabanneFame Feline Collector
Pris: 1.279 kr.
Clinique Happy Body Spritz 125 ml
125 ml
CliniqueHappy Body Spritz
Bedømt 4.0 ud af 5 stjerner, 1 anmeldelser
Pris: 349,95 kr.
GUERLAIN Aqua Allegoria Forte Oud Yuzu 125 ml
GUERLAINAqua Allegoria Forte Oud Yuzu
Pris: 1.359 kr.
FURLA Irresistibile EdP 30 ml
FURLAIrresistibile EdP
Pris: 444,95 kr.
Produkter pr. side:
Sara
Materialist
Min ekspertise er:
Make-up

Stort udvalg af Eau de Parfum

En duft signalerer personlighed og kan have indflydelse på menneskerne omkring os. Den kan give os forskellige udtryk og kan være med til at skabe minder om oplevelser om mennesker vi har nær. Bliv her på siden klogere på dufttypen Eau de Parfum og om denne type duft er rette for dig.

Navnet Eau de Parfum er et fransk udtryk for en duft med en meget koncentreret essens. Ordet Eau betyder vand og Parfum betyder parfume. Så på dansk, parfumevand.

Hvad er Eau de Parfum?

Eau de Parfum er en af de mest holdbare dufttyper. De rene duftolier udgør cirka 10-20 procent af duften, hvor af resten er vand og alkohol. Der er tale om en intens duft der holder i cirka 5-8 timer. Dette kan dog variere alt efter hvor kraftige noter der findes i duften.

Hvorfor vælge en Eau de Parfum?

Hvis du ønsker en holdbar duft der har karakter og giver dig et personlig og individuelt udtryk, er det en Eau de Parfum du skal vælge. Typisk er denne duft kraftigere da den har et højt indhold af rene duftolier. Den holder i cirka 5-8 timer og kan med fordel påføres på hudens varmeste områder.​​​​​​​

Opnå lang holdbarhed med din Eau de Parfum

For at sikre dig den mest optimale holdbarhed på din Eau de Parfum, kan du med fordel påfører den på specifikke områder af kroppen. Anvend din Eau de Parfum på kroppens pulspunkter. Disse hudområder er varmere og opvarmer duften så den frigiver alle dens noter. Kroppens pulsområder sidder for eksempel bag ørerne, i nakken, på håndleddene, i knæhasen, inde i albuerne, på brystet og ved anklerne.

Kend forskellen på de forskellige parfumetyper
Vi guider

Kend forskellen på de forskellige parfumetyper

Find den perfekte parfume – ud fra dit stjernetegn
Vi guider

Find den perfekte parfume – ud fra dit stjernetegn

Parfumeguide - sådan vælger du
Vi guider

Parfumeguide - sådan vælger du

Find receptmedicin og et større sortiment af håndkøbsmedicin hoswebapotek