Vi tester: Origins naturlige og effektive hudpleje

Få dit daglige vitaminboost til huden gennem Origins effektive hudplejeprodukter, der passer til alle behov og hudtyper. Pernille fra redaktionen har testet alle produkterne og giver hendes ærlige mening i artiklen her.
Oplev den rene energi fra kaffe og ginseng
Origins GinZing Ultra-Hydrating Energy-Boosting Cream er en ultrafugtgivende og plejende ansigtscreme, der øjeblikkeligt giver huden et boost af energi og tilfører intens fugt. Og den har virkelig imponeret mig! Den er cremet, men uden at føles tung. Den absorberes hurtigt, men efterlader samtidig min hud hydreret og blød – hele dagen. Den er vidunderlig at bruge under makeup, da den nærmest fungerer som en slags makeupprimer og en lille smule rækker ret langt.
Den indeholder ginseng, koffein og salicylsyre, der giver huden fornyet energi og vitalitet. Koffein øger blodcirkulationen og giver en levende og frisk følelse, mens salicylsyre går i dybden og renser porerne, så du efterlades med en glattere og mere jævn hud. Den friske duft kommer fra appelsinskal- og mynteolier (som helt sikkert vil give dine bihuler et friskt pust, der kan hjælpe dig med at vågne op kl. 7 om morgenen). Derfor vil jeg (Pernille fra redaktionen) også personligt bruge den om morgenen frem for om aftenen.
Jeg har en kombineret hudtype: T-zonen er tilbøjelig til at blive fedtet, men kinderne og området omkring munden bliver hurtig tør og skælder, hvis ikke den fugtes med en creme. Det virker til, at min hudtype især er velegnet til denne creme, for min hud drikker cremen op på 0,5 sekunder og efterlader den helt perfekt i balance.
Hvis du har supertør hud, kan du måske få brug for en federe creme, men døjer du kun med lidt tør hud eller tørre pletter, så er denne creme fantastisk! Faktisk er det her i mine øjne den perfekte creme at bruge mellem sæsonskiftene.
"Min hud drikker cremen op på 0,5 sekunder og efterlader den helt perfekt i balance.”
Opfriskende ansigtsskrub
Det første, jeg lægger mærke til ved Origins GinZing Refreshing Scrub Cleanser, er, at den dufter helt fantastisk! For mig er dufte ofte forbundet til følelser, og den her ansigtsskrub har én af de der gode dufte, der virkelig giver et godt humør. Det er måske takket være den 100 % naturlige blanding af æteriske olier af grapefrugt, citron og pebermynte, der har en slags aromaterapeutisk effekt, der giver en vidunderlig ”opvågning” både fysisk og mentalt.
Formlen i denne skrub er en energiboostende formel, der er beriget med ginseng, koffein og aminosyrer fra havre, der vækker huden og booster dens udstråling. Den indeholder naturlige eksfolierende carnauba-skrubbeperler samt jojobaolie, der skånsomt eksfolierer, renser i dybden og fjerner urenheder samt døde hudceller.
Skrubbeperlerne er ekstremt blide, hvilket jeg virkelig værdsætter, når jeg har sensitiv hud. Perlerne glider glat hen over huden og fjerner døde hudceller, så den grå og trætte hud får et kickspark! Selve rensemidlet er en gel, der skummer op til en dejlig, cremet konsistens, der føles nærende og slet ikke særligt strippende på huden. Min hud efterlades glat, lys og virkelig ren, men vigtigst af alt, uden at den føles for stram og tør.
Tip: Brug den, når du alligevel skal i bad og skrub ansigtet som det første. For øget eksfoliering kan du vælge at lade den sidde på i et ekstra minut uden at skrubbe. En god rutine vil være at gøre dette cirka to gange om ugen, men den er også mild nok til daglig brug.
"For mig er dufte ofte forbundet til følelser, og den her ansigtsskrub har én af de der gode dufte, der virkelig giver et godt humør.”
2-i-1 fugtighedscreme og peel til natten
På denne tid af året har min hud brug for masser af TLC (tender loving care) på grund af det barske vejr, der forårsager alvorlig tørhed på min hud. Denne natcreme er en fornøjelse at anvende hver aften med sin lækre, beroligende duft og fløjlsbløde konsistens, der hurtigt trænger ind. Den er ikke fedtet og efterlader aldrig cremerester på mit pudebetræk, hvilket jeg virkelig værdsætter.
Det er en 2-i-1 vegansk natcreme, som indeholder AHA-frugtsyrer baseret på vindruer og sukkerroer, som giver en peelende effekt, der effektivt fjerner døde hudceller. B-, C-, E- og H-vitaminer samt kalcium bidrager til at genopbygge og styrke huden, mens du falder i søvn til den beroligende duft af æteriske olier af neroli, baldrian og vanilje. Du får altså både fugt og peeling i samme creme. Cremen kan bruges af langt de fleste, men jeg vil særligt mene, at cremen egner sig godt til den normale og fedtede hudtype.
Cremen er faktisk ret mild, selvom den peeler, og min hud ser frisk og smuk ud om morgenen. Den gør et utroligt godt stykke arbejde med at fugte og fjerne al min tørre døde hud. Så hvis du ønsker en blødere, mere fyldig, hydreret og lysere hud, så er dette det perfekte produkt for dig!
Anvendelse:
Smør et lag i hele ansigtet og halsen om aftenen, og vågn op med en opfrisket og fornyet hud.
"Denne natcreme er en fornøjelse at anvende hver aften med sin lækre, beroligende duft og fløjlsbløde konsistens!”
Naturens anti-aging ingredienser
Plantscription fra Origins har været en af de helt store bestsellere og eksisteret lige så længe, som jeg kan huske. Men her har du den i en ny udgave! Jeg synes, det er så spændende, når et allerede ikonisk hudplejeprodukt får en opgradering, og det er præcis, hvad der er sket med Origins Plantscription Multi-Powered Youth Serum.
Den har nu 6 nye peptider, niacinamid, hyaluronsyre og meget mere for at give endnu bedre anti-aging resultater! De 16 planteaktive stoffer og helteingrediensen, anogeissus, hjælper med at støtte hudens naturlige fibrillin (elasticitet).
De seks forskellige peptider i serummet samarbejder om at styrke huden og øge kollagenproduktionen og i kombination med Plantscription's 16 planteaktive stoffer, har du her et seriøst powerhouse af et serum, der kraftigt og effektivt bremser rynker og fine linjer fra utallige vinkler samtidig med, at den øger hydreringen og elasticitet i huden.
Det ekstra specielle ved den nye formel er, at den også indeholder niacinamid, som passer ret godt med andre aktive hudplejeingredienser. Niacinamid fungerer derfor også glimrende sammen med peptider og hyaluronsyre, som jo begge er inkluderet i den nye formel. Serummet kan virkelig multi-taske. Det er svært at beskrive følelsen af serummet på min hud. Den er øjeblikkeligt beroligende, opstrammende og opkvikkende på én og samme tid, og den giver en ungdommelig glød med det samme! Konsistensen er let gelagtig, der absorberes meget hurtigt af huden og efterlader en hydreret, silkeagtig fornemmelse, der er perfekt under alle andre produkter, jeg har prøvet.
Dens evne til at lægge sig let i flere lag er nøglen, fordi det betyder, at du bogstaveligt talt kan inkorporere den i ethvert hudplejerutine, og dens forskellige anti-aging-ingredienser sikrer, at den virkelig tilføjer betydelig værdi til din rutine.
Hvis du føler, at din hud mangler den dejlige ungdommelige spændstighed, kan jeg ikke anbefale dette serum nok, for det giver virkelig en øget elastisk og fast følelse i huden.
Det mildner udtrykslinjer i huden og booster hudens naturlige kollagen, mens den botanisk aktive ’anogeissus’ hjælper med at beskytte elasticiteten.






