Duftnoter:
Roser
Med sin kraftige og vanedannende rene hjertenote er Lancôme Idôle Le Parfum som et tomt kanvas. Fire slags roser udvundet på tre forskellige måder fra to geografiske områder... For at skabe en strålende, ultranaturlig, ungdommelig parfume, der dufter af roser.
Jasmin
Jasminblomsten er en af de reneste og mest delikate blomster inden for parfumeverden. I Lancôme Idôle Le Parfum tilfører jasmin en hjertenote af rose og efterlader en cremet, ren og intensiv blødhed. Hjertenoten af blomster udgør Idôles udstråling – et lys, som gennemstråler duften med sensualitet.
Hvid Chypre
En sofistikeret duft af chypre trænger igennem en rigdom af friske og strålende blomsterblade. Med hvid chypre når Idôle exceptionelle højder moderniseret takket være en kombination af moskusdufte, som udvikler sig til en note af nude.